Nie zaaplikuj niebezpiecznej aplikacji

Aplikacje są nieodłącznym elementem naszych smartfonów. Dowiedz się, jakie pobierać, aby Twój telefon był bezpieczny.

Nastały czasy smartfonów – podręcznych komputerów, które niewątpliwie ułatwiają nam codzienność. Dzięki telefonom, a tak naprawdę dostępnym w nich aplikacjom łatwo i szybko kontaktujemy się z innymi – dzwonimy, wysyłamy i odbieramy SMS-y oraz e-maile, korzystamy z serwisów społecznościowych i komunikatorów. Ale to nie wszystko.

W telefonach mamy budzik, zegar, aparat, kalendarz, notatnik czy nawigację. Dzięki aplikacjom w telefonach możemy sprawdzać prognozę pogody, załatwiać sprawy bankowe i urzędowe, słuchać muzyki, grać, robić zakupy, rejestrować i analizować swoje osiągnięcia sportowe itd.

Jak uchronić się przed szkodliwymi aplikacjami i nie dopuścić do zainfekowania telefonu?

1. Nie pobieraj aplikacji przesłanych jako link lub baner w SMS-ie, e-mailu ani otrzymanych w mediach i komunikatorach społecznościowych. Pobieraj ze sklepów z aplikacjami w telefonie. Dlaczego? Bo w sklepie aplikacje przechodzą selekcję. Te, w których zauważone są jakiekolwiek nieprawidłowości lub luki bezpieczeństwa nie mogą być w nim udostępniane.

2. Warto jednak zadbać o dodatkowe środki ostrożności, gdyby sklep nie wychwycił szkodliwej aplikacji. Dlatego zanim pobierzesz aplikację ze sklepu, sprawdź:

 • oceny użytkowników – czytaj komentarze i nie pobieraj nisko notowanych aplikacji;
 • liczbę pobrań – nie instaluj aplikacji, które mają niewielką liczbę pobrań;
 • od kiedy aplikacja jest w sklepie – jeśli aplikacja jest w sklepie od niedawna, to lepiej jej nie pobieraj.

Dane te sprawdzisz, gdy wpiszesz w wyszukiwarce sklepu nazwę aplikacji.

3. Sprawdzaj uprawnienia aplikacji. Czytaj, do których informacji aplikacja będzie miała dostęp. Nie nadawaj praw administratora i chroń swoje dane (w tym informacje o swoich kartach bankowych). Tak zabezpieczysz się przed szpiegowaniem i wykradaniem danych. Uprawnienia aplikacji sprawdzisz, gdy wyszukasz ją w sklepie i przejdziesz na sam dół ekranu.

4. Aktualizuj aplikacje – pobieraj aktualizacje ze sklepów z aplikacjami. Rób to niezwłocznie, gdy tylko otrzymasz powiadomienie o udostępnieniu aktualizacji. Twórcy i dostawcy aplikacji nie tylko dbają o rozwój aplikacji, ale także na bieżąco udoskonalają ich zabezpieczenia i udostępnią je w aktualizacjach – by chronić przed nowymi zagrożeniami.

5. Sprawdzaj ustawienia zabezpieczeń w telefonie. Opcja „Nieznane źródła” w telefonach z systemem Android powinna być wyłączona. Jeśli włączysz tę opcję, zezwolisz na pobieranie aplikacji spoza sklepów i możesz zainfekować swój telefon.

Podsumowanie

Trzymaj się tych zasad. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko „wpuszczenia” do telefonu szkodliwych aplikacji i kradzieży swoich danych.

Sławomira S.

Customer Journey Specialist, Area - Tribe Omnichannel

Więcej tego autora
Komentarze
0/1000
 • {{ comment.user.comment_nickname }}
  {{ comment.user.comment_nickname }}
  Gość
  {{ comment.name }}

  {{ comment.content }}

  {{ comment.time_ago_nice }}
  • {{ child.user.comment_nickname }}
   {{ child.user.comment_nickname }}
   Gość
   {{ child.name }}

   {{ child.content }}

   {{ child.time_ago_nice }}
  • 0/1000
6501
6501 zarejestrowanych użytkowników

Zarejestrowanych
użytkowników

9430
9430 zgłoszonych pomysłów

Zgłoszonych
pomysłów

1772
1772 napisanych komentarzy

Napisanych
komentarzy

63582
63582 oddanych głosów

Oddanych
głosów