INNE 17.12.2018
W TRAKCIE GŁOSOWANIA
Pomysł w trakcie głosowania

CEWU - Centrum Wymiany Usług

Zdaję sobie sprawę, że to niezręczne proponować bankowi rozwiązanie, które z góry zakłada nie używanie pieniędzy, ale nie widziałam w regulaminie punktu, który by tego zabraniał...
Starsi ludzie dysponują zazwyczaj ogromnym niewykorzystywanym potencjałem - doświadczeniem, mądrością, cierpliwością wyrozumiałością, czasem, umiejętnościami, którymi chętnie by się podzielili. Z drugiej strony mają mnóstwo potrzeb i nie zawsze możliwość ich zaspokojenia, nie lubią też być ciężarem czy prosić o przysługi.
Dlatego proponuję CEWU - Centrum Wymiany Usług, które może powstać w każdym mieście czy na wsi. Byłyby to punkty, w których siedzi normalny żywy człowiek i wszystkim zawiaduje. Bardzo często wykluczamy osoby starsze z wielu inicjatyw proponując je jedynie w internecie, do którego często nie mają dostępu lub sobie z im nie radzą. Do CEWU może się zgłosić każdy (nie tylko osoba starsza) i zaproponować swoją "usługę", czyli to, w czym czuje się najlepszy. "Wycenia się" ją na określoną ilość punktów tworząc tzw. "cennik". Osoba przychodząca do CEWU może zaproponować swoje usługi, jak też korzystać z tych już zgłoszonych lub zgłosić jakąś swoją potrzebę - może następna osoba korzystająca z CEWU będzie mogła ją zaspokoić. Usługą może być np. popilnowanie dziecka, odprowadzenie/odebranie go ze szkoły, prasowanie, mycie okien, upieczenie ciasta, z drugiej strony - zakupy (zwłaszcza większe lub specjalistyczne - często starsze osoby mają utrudniony dostęp do takich sklepów), pomoc w załatwieniu lekarza specjalisty, a także transport do tego lekarza (nie każdy ma własne dzieci lub znajomych, którzy mogą pomóc), może to być także po prostu możliwość wyjechania gdzieś i skorzystanie z oferty kulturalnej czy innej, do której zwykle starsi ludzie mają ograniczony dostęp.
Możliwości "wymiany" tych usług jest całe mnóstwo, jak też pozytywnych efektów dla seniorów i tak naprawdę całych lokalnych społeczności.
My młodzi - potrzebujemy tak samo ich, jak oni nas.
Wykorzystajmy to.

0 komentarzy
Twój głos jest ważny!
Głosowanie dostępne jedynie dla zalogowanych użytkowników
Komentarze
 • {{ comment.user.comment_nickname }}
  {{ comment.user.comment_nickname }}
  Gość
  {{ comment.name }}

  {{ comment.content }}

  {{ comment.time_ago_nice }}
  • {{ child.user.comment_nickname }}
   {{ child.user.comment_nickname }}
   Gość
   {{ child.name }}

   {{ child.content }}

   {{ child.time_ago_nice }}
  • 0/1000
Mogą Cię zainteresować
INNE Etui na karty 07.01.2009
107
Głosowanie dostępne jedynie dla zalogowanych użytkowników

dorota-wegrzynowska

-25
Głosowanie dostępne jedynie dla zalogowanych użytkowników

cezarypacholec

-2
Głosowanie dostępne jedynie dla zalogowanych użytkowników

cezarypacholec

-11
Głosowanie dostępne jedynie dla zalogowanych użytkowników
Pomysł jest duplikatem,
został wdrożony lub
narusza regulamin?
2391
2391 zarejestrowanych użytkowników

Zarejestrowanych
użytkowników

9210
9210 zgłoszonych pomysłów

Zgłoszonych
pomysłów

573
573 napisanych komentarzy

Napisanych
komentarzy

61830
61830 oddanych głosów

Oddanych
głosów